Dizüstü Bilgisayarların Menteşeleri Neden Kırılır


Dizüstü bilgisayarlar son derece hassas elektronik cihazlardır ve dikkatli kullanılmadıkları takdirde kolayca zarar görebilir veya bozulabilirler. Dizüstü bilgisayar menteşelerinin zamanla gevşemesi veya kırılması, dizüstü bilgisayar sahiplerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir.


Dizüstü bilgisayar menteşe arızalarının çoğu, düşme veya çarpmadan kaynaklanır.
Menteşelerin kalitesiz olması nedeniyle, açmak için çok fazla güç kullanırsanız dizüstü bilgisayarınızın kapak menteşeleri kırılabilir.
Zaman içinde menteşeler kırılgan hale gelir ve en başta maruz kaldığı ve kolaylıkla dayandığı güçlerin uygulanması sırasında bile kırılabilir.
Dizüstü bilgisayar menteşelerinin yıpranmasını önlemek için dizüstü bilgisayarın kapağını nasıl açacağınızı ve doğru şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Dizüstü bilgisayar menteşelerinin kırılma nedenlerini sıralayacak olursak;


Düşük kaliteli malzeme
Bilgisayarınızı satın alırken uzun vadeli düşünün, makul fiyatlı ürünlerin malzeme kalitesinden ödün vererek bu fiyatları yakalayabileceğini aklınızın bir kenarında tutun.

Özensiz kullanım
Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur demiş atalarımız. Bir dizüstü bilgisayar menteşesinin ömrü, büyük ölçüde kullanıcının ona nasıl davrandığına ve ne kadar iyi yapıldığına göre belirlenir. Bir zamanlar menteşeler bir veya iki yıl sonra kırılırdı. Dizüstü bilgisayar üreticileri, teknoloji ve inovasyon ilerlemeye devam ederken dizüstü bilgisayarlarını dayanıklı malzemelerle tasarlıyor ve üretiyor.
İyi bakarsanız dizüstü bilgisayarınızın menteşeleri dört ila beş yıl dayanabilir. Ayrıca, on yıldan fazla bir süredir dizüstü bilgisayarı olan ve menteşeleri hala iyi durumda olan insanları görmek mümkündür. Bunun nedeni, dizüstü bilgisayarlarına iyi bakmalarıdır.

Taşıma sırasında dikkatli davranmama
Kısa mesafeli bile taşıyacaksanız kapağının kapalı olduğundan emin olun. Uzun mesafelere seyahat ediyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı taşıma çantanıza koymadan önce koruyucu bir çantaya koyarak güvende tutun. Bu, dizüstü bilgisayarınızın menteşelerini hasardan koruyacaktır.

Klavye ile kapak arasına bir şeyler koymayın
Bu halde yanlışla kapatılırsa menteşeler zarar görmese bile dizüstü bilgisayarınız zarar görecektir.

Dizüstü Bilgisayarınızın Menteşesi Kırıldı Ne Yapabilirsiniz?


Hemen endişelenmenize gerek yok, onarılması ya da değiştirilmesi mümkün.


Genelde iki durum söz konusudur.


Kırıldığı halde hala yerinden çıkmamış olabilir. Ekranınız biraz yana yatmış şekilde kullanmaya çalışıyor olabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın çalışmasına engel olmasa bile taşınabilir olma kabiliyetini büyük bir oranda kaybetmiştir.
Bu durumda genel olarak menteşeniz artık tam anlamı ile görevini yerine getiremiyor ve başka noktalara baskı yapıyor hale gelmiş demektir. Zaman içinde yaptığı baskı nedeni ile kırıl derinleşip genişleyecek ya da başka noktalardan kırılmaya sebep olacak ya da diğer çalışan menteşenin de zarar görmesine sebep olabilecektir. Ekranın kenarının ortaya çıkasına sebep olabilecek kadar kırık büyütebilmektedir.

Onarımı mümkün zarar gören yuvalar onarılır, kırık kısımlar tekrar birleştirebilir. Bilgisayarcınızla hemen iletişim kurun. Bu sayede Dizüstü bilgisayarınızı uzunca bir süre daha kullanabilirsiniz.
Daha pahalı bir tercih olmakla beraber orijinal performansını sağlamak amacı ile kırılmış, zarar görmüş menteşe ve parçalar yeni ya da ikinci el ürünler ile değiştirilebilir.

Kırılmış ve tamamen yerinden çıkmış olabilir. Kullanmayı hiç denemeyin. Hemen bilgisayarcınız ile iletişim kurun. Kırılmış, zarar görmüş menteşe ve parçalar yeni ya da ikinci el ürünler ile değiştirilebilir. Sizde bilgisayarınızı uzun süre kullanmaya devam edebilirsiniz.


 

Partners