Dizüstü Bilgisayar Tuş Tamiri


Masa üstü klavyeler de seçenekler daha çok olsada, dizüstü bilgisayar klavyelerinde maalesef o kadar seçeneğimiz yok.


Dizüstü bilgisayarımızın klavyesinde bir tuşu veya tuş başlığını kaybetmiş, kırılmış veya yıpranmış olsa da birkaç seçeneğiniz var. Çözümler fiyat ve zorluk açısından çeşitlilik gösterir, bu nedenle her bölüme göz atmanızı öneririz.
Genelde Dizüstü bilgisayarınızın bir tuş yerinden çıktığında eğer herhangi başka bir sorun ya da kırık yoksa, parçaları tam ise tuşu yerine koyarak hafifçe üzerine bastırıp yukarı aşağı ve sağa sola hareket ettirdiğinizde yerine takabilirsiniz.
Yukarıda görmüş olduğunuz parçalar bir tuş takımı olarak kullanılmaktadır. İsimleri farklı olarak kullanılsa da temel parçalar bunlardır.
Dizüstü bilgisayarlardaki temel problem tek bir standartta klavye olmaması markalar, modeller hatta modellerin kendi içlerinde bile farklı klavye modelleri kullanılmaktadır. Tuşun şekli uysa pinler ya da karşılıkları birbirine uymamaktadır.
Tuşlar ya da pinlerin bağlantı yerleri kırıldığında yada kaybolduğunda kap genellikle yerinde kalır ve işlevini devam ettirmektedir. Bu şekilde kullanılabilir. Hatta ve hatta değiştirmeye karar verildiyse bile dizüstü bilgisayarın klavye tuşlarının bulunması zaman aldığından bu şekilde kullanılmak durumunda kalınmaktadır.

Dizüstü Bilgisayarımın Tuşu Çıktı Ne Yapabilirim?Çıkan tuşu yerine yakabilmeniz için internette yeterince bilgi mevcuttur. Zorlanmadan takabilirsiniz. Ama önce tüm tuş takımının TAM ve SAĞLAM olup olmadığını kontrol edin. Yerlerine yerleştirin. Bunun için mutlaka önce nasıl takıldığına dair bilgi edinin.
Bilgisayarcınızdan yardım alabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarımın Tuşu Kırıldı/Kayboldu Ne Yapabilirim?


Klavyeyi değiştirmek
En hızlı, en kolay çözüm olarak karşınıza çıkmakla beraber yüksek maliyetli bir çözüm olacaktır. Ama Klavyenizde çok sayıda tuş eksikse makul bir çözüm olarak değerlendirilebilir.
• Üreticiye/ithalatçıya Sormak
Bazı durumlarda, klavye üreticisiyle veya bu bir dizüstü bilgisayarsa, değiştirme için dizüstü bilgisayar üreticisiyle iletişime geçebilirsiniz. Ne yazık ki, çoğu üreticinin satın alınabilecek tek bir tuşu bulunmadığından, hemen hemen tüm durumlarda klavyenin değiştirilmesi gerekir. Bununla birlikte, birçok dizüstü bilgisayar şirketi, klavyelerini düzeltmek için gerekli parçaların çoğunu içeren klavye tuş takımları sunar.
Çevirim içi Mağazalara Sormak
Dizüstü bilgisayarlar için, ülke içinde bu konuda uzmanlaşmış bir alışveriş sitesi olmamakla beraber yurtdışında da az sayıda tek tek dizüstü tuşu alabileceğiniz az sayıda alışveriş sitesi mevcuttur.
Hurda / İkinci el parça kullanmak
Klavyesi sağlam ama başka arızası olan dizüstü bilgisayar klavyelerini sahibinden, letgo gibi alışveriş platformlarında bulmanız mümkün. Ayrıca bilgisayar hurda işi yapanlardan bulabilmeniz mümkün olabiliyor.
Bilgisayarcınız aracılığı ile;
Yukarıdaki işlemleri yapacak vaktiniz yok ise bilgisayarcınız ile iletişime geçerseniz. Tuşu temin edene kadar bilgisayarı kullanmaya devem edersiniz. Temin edince sizi arayacaktır.

 

Partners